História štýlu

Inosanto Kali
LaCoste/Inosanto Kali je jedno z najrozšírenejších filipínskych bojových umení vyučovaných v mnohých krajinách celého sveta. Je to ucelený a komplexný sebaobranný systém, ktorého koncepcia vychádza zo skúseností jeho zakladateľa Dana Inosanta, ktoré získal štúdiom viac ako 26 filipínskych štýlov Kali, Arnis a Eskrimy ako aj z filozofie boja Jeet Kune Do Concept. Systém je rozdelený na 12 oblastí (12 areas), z ktorých naj rozšírenejších je šesť.

Solo Olisi  (jedna tyč), Doble Olisi  (dve tyče), Baraw  (dýka/nôž), Doble Baraw (dve dýky), Olisi y Baraw  (tyč a dýka), Panantukan (neozbrojený boj)
Inosanto Kali využíva numerický systém na označenie 12 (17) základných úderov. Prioritných je však prvých 5 úderov nazvaných Cinkoteros, ktoré reprezentujú 5 najpoužívanejších princípov útoku( 1 - diagonalny uder z prava na hlavu vedený zhora-dolu, 2-diagonalny úder z ľava na hlavu vedený zhora-dolu, 3-horizontálny úder z prava vedený na lakeť (rebrá) ľavej ruky, 4-horizontálny úder z ľava vedený na lakeť (rebrá) pravej ruky, 5- priame bodnutie na solar plexus)  a výučba blokov, odzbrojení, zámkov a ostatných techník vychádza práve z tejto koncepcie. Výučba začína dlhou vzdialenosťou. Potom nasleduje stredná a krátka. Údery sú rozdelené na rýchle švihové techniky (witik), seky (lobtik) a bodnutia. V boji sa tyč  využíva v každej vzdialenosti. V dlhej vzdialenosti (largo) sa využíva najúčinnejšia a najnebezpečnejšia časť tyče - jej koniec. V strednej vzdialenosti (media) sa využívajú  všetky časti tyče. Z tejto vzdialenosti sa najčastejšie robia odzbrojovacie techniky (disarm) V krátkej vzdialenosti (corte) sa bojuje hlavne s kratším koncom tyče (punyo) a môže sa aplikovať stick-grapling ( zápasenie s tyčou), rôzne škrtenia a fixácie. Z taktického hľadiska je dôležité zneškodniť útočníka čo najrýchlejšie (vždy sa očakáva viac útočníkov) a cvičenci sa učia reagovať na útočníkove akcie kontra-technikami.

Výučba začína základnými technikami a drillmi ako abecedario, hubud-lubud, sumbrada, sinawali a podobne. Pre Kali je typický "V" krok smerom dopredu (female triangle) alebo dozadu (male triangle). Na začiatku sa venuje pozornosť nácviku základných úderov a sekov (amara) s tyčou (tyčami) a nožom. Neskôr príde na rad cvičenie Olisi y Baraw (tyč a dýka) a Doble Baraw (dve dýky) , ktoré sú oveľa náročnejšie na koncentráciu a využívanie princípov Kali. Panantukan je zameraný na základné boxérske techniky, nízke kopy, použitie kolien, lakťov a footwork (práca nôh). Väčšinu tréningu sa trénuje vo dvojici (trojici). Veľmi dôležitý je aj sparing, v ktorom je možné vyskúšať si nacvičené techniky v oveľa dynamickejšom tempe.
 

Novinky